W dniach 29 lipca – 23 sierpnia Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie realizował projekt pn. „Wakacyjna Fabryka Kreatywności” finansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025. Założeniem projektu było wsparcie rodziców pracujących zawodowo w opiece na dziećmi klas 1-3 podczas wakacji a głównym celem zagospodarowanie czasu wolnego poprzez zapewnienie bezpiecznych i aktywnych form spędzania czasu wspólnego.

Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00 pod czujnym okiem nauczycieli / opiekunów.

Oferta dostosowana do grupy wiekowej pomogła rozwijać zainteresowania dzieci. Organizowano wspólne wyjścia na basen, plac zabaw, do kina, piesze wycieczki. Nie zabrakło zajęć sportowych, zabaw integracyjnych (gry planszowe, przestrzenne budowle z klocków, zabawy z chustą animacyjną) oraz bibliotecznych. Organizatorzy przygotowali także warsztaty rozwijające zdolności plastyczne i manualne: zabawy z masą porcelanową, malowanie na balonach, tworzenie gier z kamieni, plakatów XXL, morskich stworów oraz różnych prac przestrzennych. Uczestnicy projektu wzięli również udział w spotkaniu z pszczelarzem, który przybliżył tematykę hodowli pszczół i ich znaczenia dla środowiska. Bezcenną wiedzę na temat zachowania w lesie i ekosystemu lasu pozyskali od leśniczego podczas wyprawy terenowej. Warsztaty garncarskie pozwoliły dzieciom zdobyć umiejętności tworzenia tradycyjnych naczyń glinianych, które mogły zabrać do domu na pamiątkę.

Podczas realizacji projektu dzieci miały możliwość spotkania z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Nowej Dębie, poznały aspekty pracy policjanta oraz zasady bezpieczeństwa. Na pikniku obecni byli również żołnierze z 18 Pułku Artylerii, którzy zapewnili zabawy i atrakcje militarne.

Ważnym punktem projektu była wycieczka do Skansenu w Kolbuszowej, podczas której odbyły się warsztaty pn. „Jak Wojtek został strażakiem”. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup, rywalizując w sztafecie, której celem było ugaszenie „płonącej chałupy”. Przewodnik oprowadził grupę po skansenie przybliżając wiele ciekawostek z życia dawnej wsi.

Podsumowując, zajęcia organizowane w ramach projektu miały na celu wspieranie rozwoju dzieci w zakresie funkcjonowania społecznego i edukacyjnego poprzez organizację czasu wolnego.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.